$10.68 / Square YD
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 260 Yard | 10 mil | $ / Yard more info | ||
| 480 Yard | 5 mil | $ / Square YD more info |
Nomex® Type E56 is thermally similar to Nomex® Type 410 (220 deg C UL component rated), but as a medium density paper, it exhibits properties that are midway between Nomex® Type 410 and Nomex® Type 411. Nomex® Type E56 is currently offered in six thicknesses (0.13 to 0.51 mm) (5 to 20 mil), with a density from 0.66 to 0.68 g/cc.
Nomex® Type E56 is designed for cost critical applications which require a moderate amount of mechanical and electrical strength. Visit our video channel to learn more about Paper Type Roll!
Applications
- Designed for Use as Layer Insulation Within Transformers and as Phase Insulation in Hand-Wound Motors. It Could also be Effectively Used as Electrical and Thermal Barriers in Appliance and Electronic Equipment Applications
Features
- 5 at 60 Hz (x10^-3) dissipation factor
- 25 N MD, 13 N XD initial tear strength
- 1.7 at 60 kHz dielectric constant
- 950 V/Mil full wave impulse
- Tensile Strength: 65 N/cm (MD), 31 N/cm (CD)
General Information
| Item Name | Paper Type Roll |
| Trade Name | Nomex® E56 |
| Series | Nomex® E56-RL |
General Features
| Net Weight | 87 g/sq-m |
Performance Details
| Tensile Strength | 65 N/cm |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 390 V/mil |
Physical Properties
| Density | 0.66 g/cc |
| Elongation | 7.8% (MD), 8.9% (CD) |
| Length | 480 Yard |
| Thickness | 5 mil |
| Width | 36 |
Documents
No Documents Found