$16.74 / Can
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Krylon decorator spray 12 oz safety yellow. A fast-drying lacquer spray that creates a smooth, professional finish on metal or wood objects. Krylon offers several color categories to satisfy all painting needs. - Color standards approved by the Occupational Safety and Health Act Governing Board. High visibility safety colors. Mark physical hazard, designate caution for workers safety.
Applications
For Signs, Pipes, Safety Equipment
General Information
| Item Name | Paint |
General Features
| Standards | OSHA Certified |
| Storage Temperature | 50 °C |
Design & Construction
| Color | Safety Yellow |
| Form | Liquid |
| Sheen | Gloss |
Technical Details
| Boiling Point | < 0 to 302 °F |
| Flash Point | -29 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.78 |
| Vapour Density | 1.55 |
| Vapour Pressure | 13.5 kPa |
| Viscosity | < 20.5 cSt |
| VOC | 49.34% |
Physical Properties
| Container Size | 16 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metal, Wood, Paper and Wrought Iron |
| Application Method | Spray Gun |
Documents
No Documents Found