$317.81 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.167 HP | $ / Piece | ||
| 0.143 HP | $ / Piece |
Marathon 115V 1-Phase Round Mount Semi Closed Enclosure Clockwise Oil Burner Motor. Horizontal orientation, 10 IP Code, Manual thermal protection - Marathon 115V 1-Phase Round Mount Semi Closed Enclosure Clockwise Oil Burner Motor
Features
- Horizontal orientation
- 10 IP Code
- Manual thermal protection
General Information
| Item Name | Oil Burner Motor |
General Features
| Net Weight | 11 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Frame Type | 48MZ |
| KVA Code | V |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Semi Closed |
| Insulation Type | Class B |
| Mounting Type | Round |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Split Phase |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 2.3 A |
| HP Rating | 0.143 HP |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1 |
| Voltage Rating | 115 VAC |
Physical Properties
| Shaft Length | 1.94 Inch |
| Frame Size | 48 |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Weight | 11 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found