$351.31 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 1 HP | $ / Piece | ||
| 0.333 HP | $ / Piece | ||
| 0.75 HP | $ / Piece | ||
| 0.5 HP | $ / Piece | ||
| 1.5 HP | $ / Piece |
Marathon 230V 1-Phase C-Face Footless Mount Drip proof Enclosure Selective Counter-Clockwise Oil Burner Motor. 22 IP Code, Manual thermal protection, Voltage Rating: 115/208 - 230V - Marathon 230V 1-Phase C-Face Footless Mount Drip proof Enclosure Selective Counter-Clockwise Oil Burner Motor
Features
- 22 IP Code
- Manual thermal protection
- Voltage Rating: 115/208 - 230V
- Horizontal orientation
- Full Load Ampere: 5.6A at 115V, 2.7 - 2.8A at 208 - 230V
General Information
| Item Name | Oil Burner Motor |
General Features
| Net Weight | 14 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Frame Type | 56C |
| KVA Code | L |
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Insulation Type | Class B |
| Mounting Type | C-Face Footless |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Capacitor Start/Induction Run |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 64% |
| Speed Rating | 3600 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 5.6 A |
| HP Rating | 0.333 HP |
| Service Factor | 1.75 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Voltage Rating | 230 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 11.19 Inch L x 5.69 Inch W |
| Shaft Diameter | 0.62 Inch |
| Shaft Length | 2.06 Inch |
| Weight | 14 lb |
| Frame Size | 56 |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found