$262.08 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Marathon MA-O6-Oil Series Oil Burner Motor, Ball Bearing, 7.59 Inch L x 6.5 Inch H, Continuous Duty, Totally Enclosed Non-Ventilated Enclosure, 48N Frame, Steel Frame, 60 Hz, 2.6A Full Load, Full Load Efficiency: 50.5%, 1/8 HP, Class B Insulation, KVA Code: T, N-Flange Footless Mount, 4 Pole, 1-Phase, 0.09kW, Clockwise Rotation, Service Factor: 1, 0.5 Inch Shaft Dia, 1.18 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1800 rpm, Start Method: Split Phase, 40 °C, Thermal Protection: Yes, 115V, 11 lb Weight - Marathon O600 Oil Burner Motor, 1/8 HP, 1800 rpm, 48N Frame, TENV, N-Flange Footless Mount
Features
- Horizontal orientation
- 43 IP Code
- Manual thermal protection
General Information
| Item Name | Oil Burner Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Frame Type | 48N |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | T |
| Mounting Type | N-Flange Footless |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Split Phase |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 50.5% |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 2.6 A |
| HP Rating | 0.125 HP |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 115 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 7.59 Inch L x 6.5 Inch H |
| Frame Size | 48 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 1.18 Inch |
| Weight | 11 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found