$60.87 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
RNA4907 - Needle Roller Bearing, Solid Race Bearings
Features
- Best used for high radial load applications
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Available with no inner ring (NK, NKS, RNAO, RNA2200, RNA48, RNA49 series)
- Available with inner ring (NA48, NA49, NA69, NAO, NKJ, NKJS series)
- Available as a double row with inner ring (NA69 series)
- Available as a double row without inner ring (RNA69 series)
- A steel cage is standard, .TN calls out a polymer cage
- Available with two seals (.2RS) in the RNA4900, RNA 2200 and NA4900 series
- "HJ" calls out the inch series
General Information
| Item Name | Needle Roller Bearings |
| Series | RNA4900 |
General Features
| Net Weight | 0.272 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Closure Type | Open |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Relubrication Feature | No |
| Rolling Element | Needle Roller |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 32.8 kn |
| Operating Temperature | -30 to 110 °C |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 6700 rpm (Grease) | 10000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 51.7 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 42 mm |
| Fillet Radius | 0.024 Inch |
| Outside Diameter | 55 mm |
| Outside Width | 0.787 Inch |
| Overall Width | 20 mm |
Documents
No Documents Found