$43.57 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
NB-4012 - Needle Roller Bearing, Drawn Cup Needle Roller Bearings
Features
- Best used to provide maximum radial load capacity (full complement of rollers, no cage) for thin cross section applications
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
- Available with an oil hole (-OH)
- Available with a precision ground outside diameter (GB style) for applications that require higher precision and/or two bearings mounted side by side
- Available with heavy duty rollers (BH style) for applications that require maximum radial load capacity
- Available with a closed end (M)
General Information
| Item Name | Needle Roller Bearings |
| Series | NB |
General Features
| Net Weight | 0.248 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Closure Type | Open |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 1014 Steel |
| Mounting Method | Press Fit |
| Relubrication Feature | No |
| Rolling Element | Needle Roller |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 48.1 kn |
| Operating Temperature | -30 to 110 °C |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Self Aligning | No |
| Static Load Capacity | 117 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 63.5508 mm |
| Outside Diameter | 73.1647 mm |
| Outside Width | 0.75 Inch |
| Overall Width | 0.75 Inch |
Documents
No Documents Found