$36.60 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
HJ-162416.2RS - Needle Roller Bearing, Solid Race Bearings
Features
- Best used for high radial load applications
- Made from premium high carbon, high chromium steel
- Uses hardened steel cage
- Available open or with one seal (HJT,HJR, RS) or with two seals (HJTT, HJRR, .2RS)
- There are multiple metric solid race styles available
General Information
| Item Name | Needle Roller Bearings |
| Series | HJ |
General Features
| Net Weight | 0.214 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Closure Type | 2 seals |
| Lubrication Type | Grease |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Relubrication Feature | Groove |
| Rolling Element | Needle Roller |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 25.3 kn |
| Operating Temperature | -30 to 110 °C |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 7600 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 32.5 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 1.0018 Inch |
| Fillet Radius | 0.04 Inch |
| Outside Diameter | 1.5 Inch |
| Outside Width | 1 Inch |
| Overall Width | 1 Inch |
Documents
No Documents Found