$104.79 / Kit
Pack: 3/Pack
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack3/PackProducts You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 75 °C | $ / Kit Pack: 3/Pack | ||
| 100 °C | $ / Kit Pack: 3/Pack | ||
| 110 °C | $ / Kit Pack: 3/Pack | ||
| 130 °C | $ / Kit Pack: 3/Pack | ||
| 120 °C | $ / Kit Pack: 3/Pack | ||
| 135 °C | $ / Kit Pack: 3/Pack |
General Information
| Item Name | Motor Protector |
| Trade Name | Klixon® |
| Series | MARS-Motor Protector-3Phase |
General Features
| Type | 3-Phase |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Electrical Properties
| Amperage Rating | 18 A |
| Voltage Rating | 230 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 145 °C |
Documents
No Documents Found