$80.18 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.73 A | 0.01 HP | Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.57 A | 0.002 HP | Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.82 A | 0.008 HP | Counter-Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.9 A | 0.014 HP | Counter-Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.29 A | 0.0038 HP | Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.44 A | 0.02 HP | Clockwise | $ / Piece |
Fasco Horizontal Shaft C-Frame Shaded Pole Motor. - Fasco C-Frame Shaded Pole Motor, Sleeve Bearing, 60 Hz, Horizontal Shaft, 120V.
Features
- 1 speed
General Information
| Item Name | Motor |
| Series | FA120VOVC-FSPM |
General Features
| Type | C-Frame, Shaded Pole |
Design & Construction
| Rotation | Clockwise |
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 2750 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 0.73 A |
| HP Rating | 0.01 HP |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Voltage Rating | 120 V |
Physical Properties
| Shaft Diameter | 0.1811 Inch |
| Shaft Length | 1.05 Inch |
Documents
No Documents Found