$78.43 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.013 HP | 2.37 Inch | $ / Piece | ||
| 0.013 HP | 2.44 Inch | $ / Piece more info | ||
| 0.01 HP | 1.85 Inch | $ / Piece more info | ||
| 0.006 HP | 1 Inch | $ / Piece |
Fasco Sleeve Bearing C-Frame Shaded Pole Motor. - Fasco C-Frame Shaded Pole Motor, Sleeve Bearing, Horizontal Shaft, 3000 rpm, 115V.
Features
- 1 speed
General Information
| Item Name | Motor |
| Series | FA115VOVC-FSPM |
General Features
| Type | C-Frame, Shaded Pole |
Design & Construction
| Rotation | Counter-Clockwise |
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 3000 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 0.57 A |
| HP Rating | 0.01 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Shaft Diameter | 0.2178 Inch |
| Shaft Length | 1.85 Inch |
Documents
No Documents Found