Loctite 38428 Frekote® Mold Release Agent, 10.5 oz Aerosol Can, Clear, MFR ID 548993
- MFR #548993
- EIS #LOC38428
- Series #700-NC
- UPC #00079340384286
$24.33 / Piece
Pack: 12/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack12/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 10.5 oz | $ / Piece Pack: 12/Case more info | ||
| 1 gal | $ / US gallon Pack: 4/Case more info | ||
| 55 gal | $ / Drum Pack: 1/Case |
Frekote 700-NC offers excellent release properties for the most demanding applications and is a great all-purpose release agent. Frekote 700-NC releases epoxies, polyester resins, thermoplastics, rubber compounds and most other molded polymers.
Loctite Frekote 700-NC Mold Release Agent.
Applications
For Composite Molds, Rubber, Urethane
General Information
| Item Name | Mold Release Agent |
| Trade Name | Frekote® |
| Series | 700-NC |
General Features
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Base Type | Polymer Solvent |
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.74 |
| Vapour Density | 3.85 |
| Vapour Pressure | 1551 - 1809 mm Hg |
| VOC | 740g/L |
Physical Properties
| Container Size | 10.5 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 59 to 275 °F |
Documents
No Documents Found