$3,360.51 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
This inspection and laboratory microscope offers a best-in-class zoom ratio with sharp 3D images, wide field of view and large working distance. As another distinctive advantage, the ring light is a secure part of the focus mount, making the illumination unit an integral component, rather than a screw-on accessory, eliminates the danger of damage from a loosened ring light dropping on products being examined. These benefits make the SPZ-50D system ideal for high-volume inspection stations, R&D engineering labs and science applications. Precision lenses deliver high-definition images from edge to-edge. Five dozen dimmable LEDs create a shadow-free lighting intensity of 35,000 lux, assuring accuracy and crisp imaging. Our microscopes reflect the clear differences of Japanese-engineered instruments designed and manufactured to industry-leading standards. High-grade optical glass and a straight light path provide maximum clarity and undistorted viewing.
Features
- Superior optics and reliable mechanical components
- Magnification: 6.7x to 50x
- Magnification range with optional lenses: 6.7x to 200x
- High eye point of 17mm for comfortable viewing, even for operators with eye glasses
- Large zoom ratio gives this microscope exceptional versatility
- Multi-coated optical components, free from chromatic and spherical aberration
- Crystal clear high resolution images
- Double arm boom stand allows positioning of the microscope over large areas
- Tilt able arbor enables you to angle the microscope for maximum comfort and viewing
- Integrated 60 LED Ring Light with dimmer
Applications
- Precision assembly, quality control, production, electrical inspection, medical device inspection, aerospace, educational applications, R&D
General Information
| Item Name | Stereo Zoom Binocular Microscope with Boom Stand and LED Light |
| Trade Name | Aven Tools |
General Features
| Net Weight | 75 lbs |
| Type | Stereo Zoom Binocular Microscope |
Design & Construction
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Optical Glass |
Technical Details
| Auxiliary Objectives | 0.75x, 1.6x, and 2x (optional lenses) |
| Diopter | +/- 7.2 in Both Eyepiece Tubes |
| Eyepiece Type | Binocular |
| Lamp Included | Yes |
Physical Properties
| Base Size | 285 mm x 260 mm x 18 mm |
Supporting Information
| Use With | High-volume inspection stations, R&D labs, educational applications |
Documents
No Documents Found