$47.55 / Roll
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 50 Yard | 0.75 Inch | $ / Roll | ||
| 36 Yard | 1 Inch | $ / Roll more info | ||
| 50 Yard | 1 Inch | $ / Roll |
Calmicaglas 4800 is a two-ply product consisting of calcined muscovite mica paper reinforced on one side with a glass cloth. The binder is a thermosetting epoxy resin. - Excellent dissipation factor and electrical properties. Class F applications.
Applications
- For Insulating of Bars and Coils
General Information
| Item Name | Mica Tape |
| Trade Name | Calmicaglas® |
| Series | 4800-7 |
General Features
| Shelf Life | 12 Months |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Epoxy |
| Backing Material | Glass Cloth |
| Color | Natural |
Performance Details
| Tensile Strength | 80 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 750 V/mil |
Physical Properties
| Width | 1 Inch |
| Length | 50 Yard |
| Core Size | 1.5 Inch |
| Thickness | 7 Mil |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 155 °C |