$74.97 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken’s line of metric tapered roller bearings are designed to meet customer needs and offers one of the industry's broadest ranges of parts | All single-row metric tapered roller bearing components are designed according to the ISO 355 standard | Premium engineered bearings meet higher performance requirements for the most challenging applications.
Features
- Reliable in extreme situations
- Versatile to manage both radial and thrust loads
- Enhanced performance in demanding applications
- Longer bearing life
General Information
| Item Name | Metric Tapered Roller Bearing |
General Features
| Net Weight | 1.32 lb |
| Type | Unmounted Tapered Roller Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight Bore |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Steel |
| Material | Steel |
| Retainer Type | Steel |
| Rolling Element | Tapered Roller |
| Rolling Element Material | Steel |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 25800 lb |
| Precision Class | Class K (Standard) |
| Static Load Capacity | 29600 lb |
Physical Properties
| Outside Diameter | 3.7402 Inch | 95 mm |
| Overall Width | 0.9055 Inch | 23 mm |
| Shaft Size | 2.3622 Inch | 60 mm |
Documents
No Documents Found