Timken 30208M-90KM1T Tapered Roller Bearings | Metric | 40 mm 1.5748 in Bore | 80 mm 3.1496 in OD | 19.75 mm 0.7776 in Width, MFR ID TIM-30208M-90KM1
- MFR #30208M-90KM1
- EIS #30208M-90KM1T
- UPC #53893430744
$53.05 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken’s line of metric tapered roller bearings are designed to meet customer needs and offers one of the industry's broadest ranges of parts | All single-row metric tapered roller bearing components are designed according to the ISO 355 standard | Premium engineered bearings meet higher performance requirements for the most challenging applications.
Features
- Reliable in extreme situations
- Versatile to manage both radial and thrust loads
- Enhanced performance in demanding applications
- Longer bearing life
General Information
| Item Name | Metric Tapered Roller Bearing |
General Features
| Net Weight | 0.939 lb |
| Type | Unmounted Tapered Roller Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight Bore |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Steel |
| Material | Steel |
| Retainer Type | Steel |
| Rolling Element | Tapered Roller |
| Rolling Element Material | Steel |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 15900 lb |
| Precision Class | Class K (Standard) |
| Static Load Capacity | 16800 lb |
Physical Properties
| Outside Diameter | 3.1496 Inch | 80 mm |
| Overall Width | 0.7776 Inch | 19.75 mm |
| Shaft Size | 1.5748 Inch | 40 mm |
Documents
No Documents Found