$113.73 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Tapered Roller Bearings are best at handling heavy combined (radial axial) loading at a medium to low rotating speed. They're comprised of a seperable Cup Cone which allows preload to be adjustable to the user's preference. Bearings designated as E ...... J (E prefix and J suffix) comply with ISO standards in subunit dimensions. The cups and cones of these bearings are internationally interchangeable. NACHI manufactures Tapered Roller Bearings in both Metric and Inch sizing.
Features
- Metric
- available only as a complete set with Cup Cone
- (E…J) = Interchangeable with ISO standard Cups Cones
General Information
| Item Name | Metric Taper Roller Bearing |
General Features
| Net Weight | 5.84 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | JIS SPCC Steel |
| Closure Type | No |
| Inner Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Outer Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Rolling Element Material | JIS SUJ2 Steel |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 204000 N |
| Operating Temperature | 120 °C (248 °F) |
| Precision Class | P0 |
| Speed Rating | 2400 rpm (Grease) | 3200 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 261000 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 90 mm |
| Outside Diameter | 160 mm |
| Overall Width | 32.5 mm |
Documents
No Documents Found