$23.03 / TUBE
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 80g | Tube | $ / TUBE | ||
| 500g | Tube | $ / TUBE more info |
Molykote G-N metal assembly paste is a multi-purpose, heavy duty lubricating paste containing a blend of molybdenum disulfide and white solid lubricants in a mineral oil. It is particularly effective as a running-in lubricant. This product features a low coefficient of friction immediately upon application, without burnishing. - It helps prevent galling during run-in, helps extend the service life of moving parts, and helps protect against fretting wear and corrosion as well as welding of static joints. Molykote G-N metal assembly spray is a high-performance paste in aerosol form.
Features
- Excellent protection against fretting wear and corrosion
- Extends service life, Low friction
- Lubricate beyond the yield point of most metals in boundary applications, reducing wear and helping to prevent seizing, galling and excessive friction
- Aid run-in and reduce frictional force and surface damage
- Low coefficient of friction allows for effective conversion of torquing force into holding force reduces the force required for disassembly of threaded fasteners
Applications
For Lubricating for Assembly, Press Fitting, Threaded Connections, Running-In and Maintenance in Extreme Pressure Applications
General Information
| Item Name | Metal Assembly Paste |
| Trade Name | Molykote® |
| Series | G-N |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 25 °C |
Design & Construction
| Base Type | Mineral Oil |
| Color | Dark Gray |
| Form | Paste |
Technical Details
| Flash Point | 173 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.35 at 25 °C |
Physical Properties
| Container Size | 80g |
| Container Type | Tube |
| Odor/Scent | Slight |
Documents
No Documents Found