$20,738.29 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
The SKF medium induction heater TIH 100m has the same high standards of efficiency and performance as the small heater combined with increased capacity. The advanced design of the power electronics allows features of accurate electric current control, cut-outs to avoid overheating, controls on rate of temperature increase, these are as some of the standard features in the TIH...m range. - SKF TIH Medium Induction Heater.
Features
- Capable of heating a 97 kg (213 lb) bearing in less than 20 min
- Supplied standard with three yokes, allowing bearings with a bore diameter from 20 mm (0.8 Inch) up to a maximum weight of 120 kg (264 lb) to be heated
- Swivel arm for large size yoke
- Standard yokes (included) 80 mm (3.1 Inch), 40 mm (1.6 Inch), 20 mm (0.8 Inch) to suit bearing/work piece minimum bore diameter
- Bore Diameter: 0.8 - 15.7 Inch
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Power Consumption: 4 - 4.6kVA
- Standard Yoke Size: 80 mm, 40 mm, 20 mm
- Temperature Rating: 20 to 250 °C (68 to 482 °F)
- Time Control: 0 - 60 min
- Voltage Rating: 400 - 460V
General Information
| Item Name | Medium Induction Heater |
| Series | TIH_100 |
General Features
| Net Weight | 92 lb |
Design & Construction
| Demagnetization | <2 A/cm |
| Material | Steel And Glass Filled Polyamide |
Performance Details
| Heating Capacity | 120 kg |
| Operating Area | 6.1 Inch W x 8 Inch H |
| Time Control | 60 min |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Power Consumption | 4.6 kVA |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Bore Diameter | 0.8 Inch |
| Coil Diameter | 4.3 Inch |
| Dimensions | 570 mm W x 230 mm D x 350 mm H |
| Standard Yoke Size | 80 mm |
Documentos
No Documents Found