$5,300.00 / Package
Ships From Vendor
Min QTY1QTY Increment1
more info
The Mantis family consists of three models, PIXO, ERGO and IOTA, giving you the ability to choose the right option for your requirement. Whether you need a full featured inspection system supporting video and image capture, annotation, display of custom overlays; a multi-view optical only system with magnification up to 15x, or a simple compact system with up to 8x magnification, Mantis is the right system for you
Features
- High Quality Optical Stereo Image
- Ergonomic Working Position
- Long Working Distance
- Integrated High-Definition Camera
- Video And Image Capture
- On Screen Annotation
- Custom Overlays
- Magnification 3X – 15X
- 3 Lens Multi-View Turret
- Dynamic 3D Lighting
- White/UV Lighting Option
Applications
Inspection, Electronics, Medical Device Manufacture, Precision Engineering, Watchmaking and Jewelry
Warranty
2 Years
General Information
| Item Name | Microscope Head |
| Trade Name | Mantis PIXO |
| Series | Mantis |
Design & Construction
| External Connections/Interface | USB-C |
| Sensor Type | Rear-Illuminated CMOS |
Performance Details
| Resolution | 2592 x 1994 px |
Technical Details
| Frames Per Second | 48 FPS |
| Color Temperature | 5500K |
| Interface Type | SuperSpeed USB 3.0 |
Physical Properties
| Depth | 10.8 inch |
| Height | 14.6 inch |
| Weight | 4.5 kg |
| Width | 8.6 inch |
Supporting Information
| Power Supply | 100 - 240 V;50/60 Hz |
Documents
No Documents Found