$30.28 - $578.69
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 5 gal | Pail | $ / Pail | ||
| 20 oz | Bottle | $ / Bottle more info | ||
| 16 oz | Aerosol Can | $ / Can more info |
LPS 2 heavy-duty lubricant will penetrate, lubricate, and protect against corrosion. It's strong multipurpose capabilities allow its use in a variety of industrial applications. - LPS 2 does not contain harmful chlorinated solvents and it is safe for use on most surfaces.
Features
- Strong, multi-purpose lubricant, and penetrant
- Provides a non-drying, light, oily film for use on indoor/outdoor equipment
- Reduces wear caused by friction and corrosion
- Loosens rusted or frozen parts
- Provides up to one year of corrosion protection on steel parts
Applications
For Bearings and Valves, Cables and Linkages, Dies, Bits and Fasteners, Engines and Electric Motors, Metal Parts, Parts in Storage, Production Equipment, Pulleys and Rollers
General Information
| Item Name | Lubricant |
| Trade Name | LPS 2® |
| Series | LPS 2 |
General Features
| Type | Heavy Duty |
| Standards | CPMC79256 Revision C, Mil-C-16173D Grade 3, Mil-C-81309D Type III, NSF H2 Registered |
Design & Construction
| Base Type | Mineral Oil |
| Color | Brown |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Pour Point | -35 °F |
| Weather Resistant | Yes |
Technical Details
| Boiling Point | 383 °F |
| Flash Point | 174.2 °F |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.82 - 0.86 at 20 °C |
| Vapour Density | 4.7 |
| Vapour Pressure | < 0.05 mm Hg at 20 °C |
| Viscosity | < 7 cSt at 25 °C |
| VOC | 0% |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 33 kV |
Physical Properties
| Odor/Scent | Petroleum/Cherry |
Documents
No Documents Found