$188.16 / Bottle
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Dow Corning Molykote Z powder is a dry, solid lubricant that is used for applications that are exposed to extreme environments, slow speeds, and heavy loads. It can be used on self-lubricating plastics, metallic surfaces, metal working compounds, brake linings, press fittings, and as a run-in aid. - It provides a wide service temperature range, good lubricating properties, and resistance to extreme pressure, wear, oxidation, and friction.
Features
- Lubricates metal surfaces in many difficult and extreme environments
- Excellent lubricating properties
- Reduction of friction and wear
- Resistant to oxidation
- Extreme pressure resistance
- Wide service temperature range
Applications
For Dry Burnished (Rubbed-On) Lubricating Film for Metallic Contacts
General Information
| Item Name | Lubricant |
| Trade Name | Molykote® Z |
General Features
| Shelf Life | 59 Months |
| Storage Temperature | 20 °C |
Design & Construction
| Color | Dark Gray |
| Form | Solid |
Physical Properties
| Container Size | 283g |
| Container Type | Bottle |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -185 to 400 °C Service |
Documents
No Documents Found