Loctite 3922 Light Cure Adhesive, 25mL Can, Pale Yellow, 10/Case, MFR ID 312057
- MFR #312057
- EIS #LOC32083
- Series #LOC-3922
- UPC #00079340320833
$67.40 / Piece
Pack: 10/Case
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/CaseLoctite AA 3922 is a transparent, colorless, light-cured acrylic-based adhesive designed to deliver flexible bonds when joining stress-sensitive plastics. Qualified to ISO 10993 for medical device applications, it also offers low yellowing in sunlight environments.
The product offers a depth of cure >13 mm and a fast fixturing time of 5 sec. Particularly suited to stress-sensitive plastics. Low yellowing.
Applications
- For Medical Device Applications
General Information
| Item Name | Light Cure Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-3922 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200, ISO 10993 Certified |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Pale yellow |
| Cure Type | Ultraviolet (UV) Light/Visible |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Shear Strength | 2200 psi |
| Tensile Strength | 2600 psi |
Chemical Properties
| Composition | Acrylic |
| Specific Gravity | 1.094 |
| Viscosity | 300 cP |
| VOC | 17.4g/L |
Physical Properties
| Container Size | 25mL |
| Container Type | Can |
| Elongation | 135% |
| Hardness | 66 Shore D |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 130 °C |
Supporting Information
| Applicable Materials | Plastics, Metals |
Documents
No Documents Found