$790.89 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson Washguard® 380V 3-Phase Round, C-Face Less Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible Jet Pump AC Motor
Leeson 380V 3-Phase Round, C-Face Less Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible Jet Pump AC Motor. Wash-down duty pump motors available, Jet pump single phase motors have automatic overload protection, Explosion proof jet pump motors available, Three phase and single phase models, 1.15 service factor or better
Features
- Wash-down duty pump motors available
- Jet pump single phase motors have automatic overload protection
- Explosion proof jet pump motors available
- Three phase and single phase models
- 1.15 service factor or better
- Drip-proof and totally enclosed designs
- Drip-cover kits available on drip-proof designs
- Steel frame and cast iron frame designs
- 1-year warranty on standard motors and 2-year warranty on �G� models
- Jet pump motors have quick connect terminal boards
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Voltage Rating: 208 - 230/460V, 190/380V
- Full Load Ampere: 2.5 - 2.4A at 208 - 230V, 1.2A at 460V, 2.2/1.1A at 190/380V
- Torque Rating: 18 oz-ft (Full Load), 65 oz-ft (Break Down), 44 oz-ft (Pull Up) 46 oz-ft (Locked Rotor)
Applications
- For Use With Close-Coupled Pumps Where The Pump Impeller Is Mounted Directly On The Motor Shaft In Environments That Are Relatively Clean And Dry
General Information
| Item Name | Jet Pump AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
| Net Weight | 23 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 56J |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | J |
| Mounting Type | Round, C-Face Less Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 68% at 50 Hz, 75.5% at 60 Hz |
| 1/2 Load Efficiency | 68.3% |
| 3/4 Load Efficiency | 73.5% |
| Torque Rating | 18 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 2.5 A |
| Full Load Power Factor | 78% at 60 Hz, 77.5% at 50 Hz |
| 1/2 Load Power Factor | 58.9% |
| HP Rating | 0.75 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 70.6% |
Physical Properties
| Dimensions | 10.81 Inch L |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Length | 2.56 |
| Weight | 23 lb |
Documents
No Documents Found