$5,827.56 - $19,187.74
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 138 A | 125 HP | 404TS | $ / Piece | ||
| 167 A | 150 HP | 444T | $ / Piece | ||
| 219 A | 200 HP | 444TS | $ / Piece | ||
| 167 A | 150 HP | 444TS | $ / Piece | ||
| 220 A | 200 HP | 445TS | $ / Piece |
North American Electric Inverter Duty Motor are suitable for wye-delta start on 213T frame and above. Feet are dual drilled on most frames for mounting flexibility. Cast iron frame construction on 254T frame and above and stainless steel nameplate and zinc plated hardware with corrosion resistant paint finished. Dual voltage ratings 254T and above are suitable for part wind start on lower voltage. Class F insulation system, class B rise at full load, NEMA premium® efficiency. - North American Electric Inverter Duty Motor, Bearing Type: Ball, Construction: Heavy Duty Cast Iron, Duty: Continuous, Enclosure Type: Open Dripproof, Frequency Rating: 50 Hz, Insulation Type: Class F, Mounting Type: F1 Assembly - Foot, Phase: 3-Phase, Rotation: Reversible, Service Factor: 1, Temperature Rating: 40 °C, Voltage Rating: 480V.
Features
- Meets or exceeds NEMA Premium® Efficiency Requirements defined by NEMA MG-1
- Rolled Steel Frame on 215T frame and below
- F1/F2 reversible from 254T - 365T and 444T - 449T
- Inverter Duty (20:1 variable torque, 10:1 constant torque)
- Vacuum Pressure Impregnation for all windings
- Sealed bearings thru 215T frame
- IP23 Protection
- Greasable bearings with slinger on 254T frame and above
- Voltage rating: 480V at 60 Hz, 380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
Applications
- General purpose use on pumps, fans, blowers, compressors, conveyors, material handling and other industrial machinery installed in environments with minimal dust and moisture
General Information
| Item Name | Inverter Duty Motor |
| Series | NA-480-F1AF-ODP-HDCI-IDM |
General Features
| Standards | CSA + CE + US Certification, ISO 9001 Certification, Meets or exceeds NEMA Premium® Efficiency Requirements defined by NEMA MG-1, Table 12-12 |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Heavy Duty Cast Iron |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Open Dripproof |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | G |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Rotation | Reversible |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 480 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found