$16,430.56 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 141 A | 1800 rpm | 444T | $ / Piece | ||
| 134 A | 3600 rpm | 444TS | $ / Piece | ||
| 141 A | 1800 rpm | 444TS | $ / Piece | ||
| 152 A | 1200 rpm | 445T | $ / Piece | ||
| 168 A | 1800 rpm | 445T | $ / Piece | ||
| 168 A | 1800 rpm | 445TS | $ / Piece |
200 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Corrosion-resistant epoxy paint and stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 200 HP, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-586/7UZ frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision
Features
- Voltage rating: 460V at 60 Hz, 380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Full load ampere: 223A at 460V, 270A at 380V
- Locked rotor ampere: 1450A At 460V
- Torque rating: 590.3 lb-ft (Full Load), 145 lb-ft (Locked Rotor), 240 lb-ft (Break Down)
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
Applications
- General purpose use on pumps, fans, blowers, compressors, conveyors, material handling and other industrial machinery installed in damp, dusty or dirty environments
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
| Series | NA-460-RBF1-TEFC-HDCI-IDM |
General Features
| Standards | CSA + CE + US Certification, ISO 9001 Certification, Meets or exceeds EISA Efficiency , Class I, Div II Groups ABCD, T2B, Meets or exceeds NEMA Premium® NEMA MG-1, Table 12-12 |
Design & Construction
| Frame Type | 447T |
| Construction | Heavy Duty Cast Iron |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | G |
| Mounting Type | Rigid Base, F1 |
| Rotation | Reversible |
| Seal Type | V |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 96.2% |
| 1/2 Load Efficiency | 95.3% |
| 3/4 Load Efficiency | 96% |
| Torque Rating | 590.3 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 223 A |
| Full Load Power Factor | 87% |
| 1/2 Load Power Factor | 80% |
| HP Rating | 200 HP |
| Locked Rotor Ampere | 1450 A |
| 3/4 Load Power Factor | 86% |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 47.8 Inch L x 26 Inch H |
| Frame Size | 447 |
| Shaft Diameter | 3.375 Inch |
| Shaft Length | 8.5 Inch |
| Weight | 1782 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found