$1,240.72 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 HP | 1800 rpm | 143 | $ / Piece | ||
| 1.5 HP | 1800 rpm | 145 | $ / Piece | ||
| 2 HP | 3600 rpm | 145 | $ / Piece | ||
| 1.5 HP | 3600 rpm | 143 | $ / Piece | ||
| 10 HP | 1800 rpm | 215 | $ / Piece |
10 HP, Service factor: 1.25 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Heavy duty cast iron housing or rolled steel with corrosion-resistant epoxy paint, stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP23 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 10 HP, rolled steel 1-20 HP, cast iron 15-300 HP, Open drip proof (ODP), 143T-449T frame, Service factor: 1.25 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions
Features
- Voltage rating: 208‐230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.25 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Full load ampere: 28.8 ‐ 26/13A at 208‐230/460V, 30/15A at 190/380V
- Locked rotor ampere: 81A at 460V
- Torque rating: 30.0 lb-ft (Full Load), 190 lb-ft (Locked Rotor), 270 lb-ft (Break Down)
Applications
- General purpose use on pumps, fans, blowers, compressors, conveyors, material handling and other industrial machinery installed in environments with minimal dust and moisture
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
| Series | NA-208-F1AF-ODP-SF-IDM |
General Features
| Type | Heavy Duty |
| Standards | CSA + CE + US Certification, ISO 9001 Certification, Meets or exceeds NEMA Premium® Efficiency Requirements defined by NEMA MG-1, Table 12-12 |
Design & Construction
| Frame Type | 215T |
| KVA Code | H |
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Open Dripproof |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Rotation | Reversible |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 91.7% |
| 1/2 Load Efficiency | 89% |
| 3/4 Load Efficiency | 91% |
| Torque Rating | 30 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 28.8 A |
| Full Load Power Factor | 79% |
| 1/2 Load Power Factor | 64% |
| HP Rating | 10 HP |
| Locked Rotor Ampere | 81 A |
| 3/4 Load Power Factor | 75% |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 208 V |
Physical Properties
| Dimensions | 17.52 Inch L x 11.83 Inch H |
| Frame Size | 215 |
| Shaft Diameter | 1.38 Inch |
| Shaft Length | 3.12 Inch |
| Weight | 167 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found