$387.23 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 HP | 1800 rpm | 143 | $ / Piece | ||
| 1.5 HP | 1800 rpm | 145 | $ / Piece | ||
| 2 HP | 3600 rpm | 145 | $ / Piece | ||
| 1.5 HP | 3600 rpm | 143 | $ / Piece | ||
| 10 HP | 1800 rpm | 215 | $ / Piece |
1 HP, Service factor: 1.25 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Heavy duty cast iron housing or rolled steel with corrosion-resistant epoxy paint, stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP23 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 1 HP, rolled steel 1-20 HP, cast iron 15-300 HP, Open drip proof (ODP), 143T-449T frame, Service factor: 1.25 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, Dual-drilled feet for mounting flexibility
Features
- Voltage rating: 208‐230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.25 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Full load ampere: 3.3 ‐ 3/1.5A at 208‐230/460V, 3.6/1.8A at 190/380V
- Locked rotor ampere: 15A at 460V
- Torque rating: 3.0 lb-ft (Full Load), 275 lb-ft (Locked Rotor), 310 lb-ft (Break Down)
Applications
- General purpose use on pumps, fans, blowers, compressors, conveyors, material handling and other industrial machinery installed in environments with minimal dust and moisture
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
| Series | NA-208-F1AF-ODP-SF-IDM |
General Features
| Type | Heavy Duty |
| Standards | CSA + CE + US Certification, ISO 9001 Certification, Meets or exceeds NEMA Premium® Efficiency Requirements defined by NEMA MG-1, Table 12-12 |
Design & Construction
| Frame Type | 143T |
| KVA Code | M |
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Open Dripproof |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Rotation | Reversible |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 85.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 83.6% |
| 3/4 Load Efficiency | 85% |
| Torque Rating | 3 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 3.3 A |
| Full Load Power Factor | 71% |
| 1/2 Load Power Factor | 49% |
| HP Rating | 1 HP |
| Locked Rotor Ampere | 15 A |
| 3/4 Load Power Factor | 62% |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 208 V |
Physical Properties
| Dimensions | 11.22 Inch L x 6.45 Inch H |
| Frame Size | 143 |
| Shaft Diameter | 0.88 Inch |
| Shaft Length | 2.25 Inch |
| Weight | 47 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found