$18.20 / Can
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Sprayon® EL609 green insulating varnish aerosol creates an extra hard, tough surface that is oil-resistant and waterproof. It is a superior spray insulation for motor windings and electric components. - Additional features of this formula are that it is high arc resistance and non tracking. 2890 V/Mil dielectric strength.
Features
- Air dries in 10 minutes or less
- Meets Class F requirements
- Resists oil, moisture, acids and alkalis
Applications
- For Motors, Conduit, Pipe Lines, Ducts, Sheet Steel, Safety Equipment, Tools, Wood, Steel Bars, Electrical Equipment, Touch-Up, and Machinery
General Information
| Item Name | Insulating Varnish |
| Trade Name | Sprayon® |
| Series | Sprayon® EL609-A00609 |
General Features
| Net Weight | 7.47 lb |
Design & Construction
| Base Type | Epoxy |
| Color | Green |
| Film Type | Semi-Solid |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Dry Time | 10 min |
| Evaporation Rate | Fast |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.9 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 2890 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 20 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 310 °F |