Loctite 404 Quick Set™ Instant Adhesive, 0.33 oz Bottle, Clear, 10/Case, MFR ID 135465
- MFR #46551
- EIS #LOC46551
- UPC #00079340465510
$44.49 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/CaseLoctite 404 instant adhesive, general purpose is designed for general maintenance and repair, one-part, room temperature cure, instant adhesive. Excellent for bonding rubber and frequently used for rubber O-ring bonding.
Loctite 404 is designed for bonding of plastics and elastomeric materials where very fast fixturing is required.
Applications
- For Bonding of Plastics and Elastomeric Materials where Very Fast Fixturing is Required
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-404 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200, MIL-A-46050C Certified, CFIA Listed, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 2 - 50 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | >/=755 psi |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.09 |
| Viscosity | 70 - 110 cP |
| VOC | <20g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 25kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 0.33 oz |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 180 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Rubber and Plastics |
Documents
No Documents Found