$30.45 / Sheet
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 30 mil | $ / Sheet more info |
3M™ CeQUIN™ I-inorganic insulating paper provides the excellent thermal and dielectric stability that is required for today's high-performance designs. CeQuin I electrical insulation papers are designed to outperform competitive organic materials that cost substantially more.
3M™ CeQUIN™ I-Inorganic Insulating Papers are 3M's highest inorganic-content papers - comprised primarily of glass fibers and microfibers, inorganic filters, and less than 10% organic binders. CeQUIN I paper is a highly flexible paper available in continuous roll stock in thicknesses ranging from 5 Mil (0.13 mm) to 30 mil (0.76 mm). See Table 1 for Typical Product Properties of standard thicknesses of CeQUIN I, II paper. Other thicknesses are available on special order.
Applications
- High-temperature Electrical Insulation For: Dry-Type Transformers, Coils, Reactors (Ground, Barrier, Layer, End-Turn and Interwinding Insulation), Traction Motors, Generators (Inter-Winding Insulation for Form-Wound Coils, Slot Insulation and Phase Insulation), Wire and Cable Wrap, Battery Separators, Capacitor and Electromagnet Layer Insulation, Switchgear Insulation, Spiral and Convolute Tubing
Features
- Offers greater voltage endurance, high thermal conductivity and long-term dielectric strength
- Provides low moisture absorption, even in humid environments
- Ideal for dry-type transformers, traction motors, generators, battery separators and electromagnet layer insulation applications
- Compatible with commonly used impregnating resins and varnishes
- Suitable for high-temperature electrical insulation applications rated up to Class 220(R)
- Found in 3M UL Recognized Insulation Systems
General Information
| Item Name | Inorganic Insulating Paper |
| Trade Name | 3M |
| Series | CeQuin™ I-SHT |
General Features
| Net Weight | 814 g/sq-m |
Performance Details
| Moisture Absorption | <1% |
| Tensile Strength | 40 N/cm |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 3.8 kV |
Physical Properties
| Density | 1.07 g/cc |
| Elongation | <2% (MD) |
| Length | 36 Inch |
| Thickness | 30 Mil |
| Width | 36 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 220 °C |
Documents
No Documents Found