$5.74 / Square YD
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
It is suitable for Class 220(R) electrical insulation systems. 3M Innovative Paper Technologies UL Recognized Insulation Systems may be found on UL’s Electrical Insulation Systems database at http.//database.ul.com/systems/. REACH Compliant and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ CeQUIN™ Inorganic Insulating Paper provides high thermal conductivity and long term dielectric strength. This paper is ideal for high performance electrical applications and provides low moisture absorption even under high humidity conditions. It is compatible with commonly used impregnating varnishes and resins, and partially discharges the effect of long term electrical stress based on its insulation qualities. This paper is ideal for dry type transformers, coils, reactors, traction motors, generators, battery separators, capacitor and electromagnet layer insulation.
Features
- Offers greater voltage endurance, high thermal conductivity and long-term dielectric strength
- Provides low moisture absorption, even in humid environments
- Ideal for dry-type transformers, traction motors, generators, battery separators and electromagnet layer insulation applications
- Compatible with commonly used impregnating resins and varnishes
- Suitable for high-temperature electrical insulation applications rated up to Class 220(R)
- Found in 3M UL Recognized Insulation Systems
Applications
- High-temperature Electrical Insulation For: Dry-Type Transformers, Coils, Reactors (Ground, Barrier, Layer, End-Turn and Interwinding Insulation), Traction Motors, Generators (Inter-Winding Insulation for Form-Wound Coils, Slot Insulation and Phase Insulation), Wire and Cable Wrap, Battery Separators, Capacitor and Electromagnet Layer Insulation, Switchgear Insulation, Spiral and Convolute Tubing
General Information
| Item Name | Inorganic Insulating Paper |
| Trade Name | 3M |
General Features
| Net Weight | 125 g/sq-m |
Performance Details
| Moisture Absorption | <1% |
| Tensile Strength | 11 N/cm |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 1 kV |
Physical Properties
| Density | 0.98 g/cc |
| Elongation | <2% (MD) |
| Length | 650 Yard |
| Thickness | 5 Mil |
| Width | 37 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 220 °C |
Documents
No Documents Found