$1,609.00 - $12,773.90
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 5.5 HP | 3600 rpm | 112M | $ / Piece | ||
| 15 HP | 3600 rpm | 160M | $ / Piece | ||
| 40 HP | 3600 rpm | 200L | $ / Piece | ||
| 15 HP | 1800 rpm | 160M | $ / Piece | ||
| 50 HP | 3600 rpm | 200L | $ / Piece | ||
| 20 HP | 3600 rpm | 160M | $ / Piece |
Leeson 575V 3-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible IEC AC Metric Motor. Aluminum frame and cast iron frame construction, DC and stainless steel IEC motors available, 60/50 Hz interchangeability, B3, B5, B14 mounting flanges, Flange kits available - Leeson 575V 3-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible IEC AC Metric Motor
Features
- Aluminum frame and cast iron frame construction
- DC and stainless steel IEC motors available
- 60/50 Hz interchangeability
- B3, B5, B14 mounting flanges
- Flange kits available
- Inverter rated (IRIS™) insulation system on AC models
- 3-year warranty on premium efficiency models
- 1-year warranty on DC and AC standard efficiency models
Applications
- Typically Used For Replacement On Machine Tools, Textile Tools, Textile Machinery And Other Equipment With Metric Dimensions But Requiring The High Torque And Performance Of Motors Designed For Use In North America
General Information
| Item Name | IEC AC Metric Motor |
General Features
| Type | TF, Premium Efficient |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | Cast Iron |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 575 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found