$2,131.03 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 5.5 HP | 3600 rpm | 112M | $ / Piece | ||
| 15 HP | 3600 rpm | 160M | $ / Piece | ||
| 40 HP | 3600 rpm | 200L | $ / Piece | ||
| 15 HP | 1800 rpm | 160M | $ / Piece | ||
| 50 HP | 3600 rpm | 200L | $ / Piece | ||
| 20 HP | 3600 rpm | 160M | $ / Piece |
Leeson 575V 3-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible IEC AC Metric Motor
Leeson 575V 3-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible IEC AC Metric Motor. Aluminum frame and cast iron frame construction, DC and stainless steel IEC motors available, 60/50 Hz interchangeability, B3, B5, B14 mounting flanges, Flange kits available
Applications
- Typically Used For Replacement On Machine Tools, Textile Tools, Textile Machinery And Other Equipment With Metric Dimensions But Requiring The High Torque And Performance Of Motors Designed For Use In North America
Features
- Aluminum frame and cast iron frame construction
- DC and stainless steel IEC motors available
- 60/50 Hz interchangeability
- B3, B5, B14 mounting flanges
- Flange kits available
- Inverter rated (IRIS�) insulation system on AC models
- 3-year warranty on premium efficiency models
- 1-year warranty on DC and AC standard efficiency models
- Torque Rating: 22.2 lb-ft (Full Load)
General Information
| Item Name | IEC AC Metric Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
| Net Weight | 260 lb |
| Type | TF, Premium Efficient |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 160M |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | G |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 91.7% |
| 1/2 Load Efficiency | 91% |
| 3/4 Load Efficiency | 91.7% |
| Torque Rating | 22.2 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 14 A |
| Full Load Power Factor | 88% |
| 1/2 Load Power Factor | 82% |
| HP Rating | 15 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 87% |
| Voltage Rating | 575 V |
Physical Properties
| Dimensions | 23.62 Inch L x 330 mm W x 420 mm H |
| Frame Size | 160 |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 42 mm |
| Shaft Length | 110 mm |
| Weight | 260 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found