Leeson 193355.60 IEC AC Metric Motor, 25 HP, 1800 rpm, 230/460V, 200/400V, 180M Frame, TEFC, B3 Flange Rigid Base Mount
- MFR #193355.60
- EIS #MOT193355
$6,688.91 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 4 HP | 1200 rpm | 132 | $ / Piece | ||
| 5.5 HP | 1800 rpm | 112M | $ / Piece | ||
| 5.5 HP | 1200 rpm | 132M | $ / Piece | ||
| 25 HP | 3600 rpm | 160L | $ / Piece | ||
| 10 HP | 1200 rpm | 160M | $ / Piece | ||
| 25 HP | 1800 rpm | 180M | $ / Piece |
Leeson 460V 3-Phase B3/B5 Flange Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible IEC AC Metric Motor
Leeson 460V 3-Phase B3/B5 Flange Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible IEC AC Metric Motor. Aluminum frame and cast iron frame construction, DC and stainless steel IEC motors available, 60/50 Hz interchangeability, B3, B5, B14 mounting flanges, Flange kits available
Applications
- Typically Used For Replacement On Machine Tools, Textile Tools, Textile Machinery And Other Equipment With Metric Dimensions But Requiring The High Torque And Performance Of Motors Designed For Use In North America
Features
- Aluminum frame and cast iron frame construction
- DC and stainless steel IEC motors available
- 60/50 Hz interchangeability
- B3, B5, B14 mounting flanges
- Flange kits available
- Inverter rated (IRIS�) insulation system on AC models
- 3-year warranty on premium efficiency models
- 1-year warranty on DC and AC standard efficiency models
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Full Load Ampere: 58.5A at 230V, 29.3A at 460V, 60/30A at 200/400V
- Power Rating: 18.7kW at 60 Hz, 14.9kW at 50 Hz
- Torque Rating: 73.5 lb-ft (Full Load), 130 lb-ft (Pull Up), 145 lb-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 230/460V, 200/400V
General Information
| Item Name | IEC AC Metric Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
| Net Weight | 393 lb |
| Type | TF, Premium Efficient |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 180M |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | H |
| Mounting Type | B3/B5 Flange Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 93% |
| 1/2 Load Efficiency | 93.6% |
| 3/4 Load Efficiency | 94.1% |
| Torque Rating | 73.5 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 60 A |
| Full Load Power Factor | 78% at 60 Hz, 77% at 50 Hz |
| 1/2 Load Power Factor | 69% |
| HP Rating | 25 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 80% |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 26.38 Inch L x 355 mm W x 455 mm H |
| Frame Size | 180 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 48 mm |
| Shaft Length | 115 mm |
| Weight | 393 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found