$7,125.02 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson 460V 3-Phase B3 Flange Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible IEC AC Metric Motor
Leeson 460V 3-Phase B3 Flange Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible IEC AC Metric Motor. Aluminum frame and cast iron frame construction, DC and stainless steel IEC motors available, 60/50 Hz interchangeability, B3, B5, B14 mounting flanges, Flange kits available
Features
- Aluminum frame and cast iron frame construction
- DC and stainless steel IEC motors available
- 60/50 Hz interchangeability
- B3, B5, B14 mounting flanges
- Flange kits available
- Inverter rated (IRIS�) insulation system on AC models
- 3-year warranty on premium efficiency models
- 1-year warranty on DC and AC standard efficiency models
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Full Load Ampere: 70A at 230V, 35A at 460V, 69/34.5A at 200/400V
- Power Rating: 22.4kW at 60 Hz, 18.7kW at 50 Hz
- Torque Rating: 89 lb-ft (Full Load)
- Voltage Rating: 230/460V, 200/400V
Applications
- Typically Used For Replacement On Machine Tools, Textile Tools, Textile Machinery And Other Equipment With Metric Dimensions But Requiring The High Torque And Performance Of Motors Designed For Use In North America
General Information
| Item Name | IEC AC Metric Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
| Net Weight | 441 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 180L |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | H |
| Mounting Type | B3 Flange Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 93% at 50 Hz, 94.1% at 60 Hz |
| 1/2 Load Efficiency | 93% |
| 3/4 Load Efficiency | 93.6% |
| Torque Rating | 89 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 70 A |
| Full Load Power Factor | 85% at 60 Hz, 83% at 50 Hz |
| 1/2 Load Power Factor | 71.7% |
| HP Rating | 30 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 81.4% |
Physical Properties
| Dimensions | 27.97 Inch L x 355 mm W x 455 mm H |
| Frame Size | 180 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 48 mm |
| Shaft Length | 110 mm |
| Weight | 441 lb |
Documents
No Documents Found