Champlain Cable Exar® 150 SFX 3575 7.5KV Oil Resistant Hookup Wire, MFR ID Exar_150_SFX-OR_3575
- Spec #UL 3575
- MFR #Exar_150_SFX-OR_3575
- EIS #PH15-Exar_150_SFX-OR_3575
- Series #Exar_150_SFX-OR_3575
$2,644.94 - $23,517.10
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 50 ft Spool | 2 AWG | $ / Foot more info | ||
| 250 ft Spool | 1 AWG | $ / Foot more info | ||
| 50 ft Spool | 4 AWG | $ / Foot more info | ||
| 500 ft Spool | 2 AWG | $ / Foot more info | ||
| 50 ft Spool | 1 AWG | $ / Foot more info | ||
| 250 ft Spool | 2 AWG | $ / Foot more info |
Exar oil resistant SFX UL3575 is the superior flexible and heat-defying cable in its class. This innovative new irradiation cross-linked polyolefin insulation combines the oil resistance of Exar 150 with the flexibility and rubber like feel of SFX. You can count on the same thermal, size, toughness and varnish release advantages of the original SFX, plus a UL approval for use in oil up to 60 °C. - SFX UL3575 can now be the one lead wire you use for multiple applications and environments. Exar SFX is the ultimate oil resistant lead wire value in the motor and transformer market. Available in 20 AWG to 500 MCM.
Features
- Superior flexibility
- Varnish release
- 350% of elongation
Applications
- For Motor and Transformers
Specifications
UL STYLE 3575
CSA AWM 7,500V
General Information
| Item Name | Hookup Wire |
| Trade Name | Exar® 150 SFX |
| Series | Exar_150_SFX-OR_3575 |
General Features
| Type | Oil Resistant |
| Standards | UL 3575 Listed, RoHS Compliant |
Design & Construction
| Color | Black |
| Insulation Material | Cross-Linked Polyolefin |
| Material | Tinned Copper |
| Wire Type | AWM |
Performance Details
| Flame Retardant | VW-1 (UL 83) |
| Oil Resistance | UL Oil Resistance 60°C maximum |
| Operating Temperature | -55° to 150°C |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 21300Vrms |
| Voltage Rating | 7500 V |