$16,137.43 / 1000Foot
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 100 ft Spool | 1 AWG | Black | $ / Foot more info | ||
| 250 ft Spool | 1 AWG | Black | $ / Foot | ||
| 100 ft Spool | 2 AWG | Black | $ / Foot more info | ||
| 250 ft Spool | 2 AWG | Black | $ / Foot more info | ||
| 250 ft Spool | 3 AWG | Black | $ / Foot | ||
| 100 ft Spool | 4 AWG | Black | $ / Foot more info |
To help this problem, a stearic solution is applied to the UL3340/3374 600V lead wire during the manufacturing process. However, many varnishes may still bond to the insulation unless other special coatings are applied. (Other slip coats are available at additional cost). Because most cleaning processes will remove these coatings from the EPDM lead wire, cleaning EPDM lead wire before using in the process is not recommended.
UL3340/3374 EPDM is a chemically cross-linked elastomer with excellent flexibility at high and low temperatures (-55 to 150 deg C). It has good insulation and dielectric strength, as well as excellent abrasion resistance and mechanical properties. EPDM also has better cut-through resistance than Silicone rubber, which it replaces in some applications. EPDM is compatible with most varnishes. After the dip and bake cycle, however, the varnish tends to adhere to the insulation because EPDM, unlike some rubber insulations, does not exude oils or waxes. As the lead wires are pulled apart for termination or flexed, the varnish cracks, sometimes tearing the insulation.
Applications
- For Hi Volt Applications
General Information
| Item Name | Hookup Wire |
| Series | BEL_EPDM3340 |
General Features
| Standards | UL 3340, 3374 Listed, CL1254 Certified |
Design & Construction
| Color | Black |
| Conductor Stranding | 504/26 |
| Insulation Material | EPDM |
| Material | Tinned Copper |
| Wire Type | AWM |
Performance Details
| Operating Temperature | -55 to 150°C |
Electrical Properties
| Amperage Rating | 390 A |
| Voltage Rating | 600V |
Physical Properties
| Length | 100 ft Spool |
| Thickness | 0.095 Inch |
| Number of Conductors | 1 |
| Outside Diameter | 0.683 Inch |