$11.39 / Sheet
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
It can be used in electrical insulation systems up to Class 220(R) per UL 1446 and IEC Std. 60085. 3M Innovative Paper Technologies UL Recognized Insulation Systems may be found on UL’s Electrical Insulation Systems database at http.//database.ul.com/systems/.
3M DMD 180 Triplex High Performance Flexible Laminate.
Features
- Tear-resistant, polyester film offers high mechanical strength
- Offers good dielectric stability and high thermal conductivity
- Ideal for slot cell, phase, wedge, ground and layer insulation
- Specially formulated non-woven paper is bonded to polyester film on both the sides
- Suitable for high-temperature electrical insulation applications rated up to Class 180(H)
- Found in 3M UL Recognized Insulation Systems
Applications
- Primarily Used in Motor Repair Applications and High-Temperature Electrical Insulation Applications
- Motors
- Generators
- Slot Liners
- Phase Insulation
- Well-Suited for Automatic Insertion Applications and Heavy-Duty Winding Applications
- Compatible with commonly used impregnating resins and varnishes
General Information
| Item Name | High Performance Flexible Laminate |
| Trade Name | 3M |
Design & Construction
| Insulation Type | Class H |
Performance Details
| Moisture Absorption | <1% |
| Tensile Strength | 127 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 11000 V |
Physical Properties
| Elongation | 17% (MD), 92% (CD) |
| Length | 36 Inch |
| Thickness | 15 mil |
| Width | 24 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 180 °C |
Documents
No Documents Found