TE Connectivity Raychem® VFIT 2:1 Highly Flame-Retardant Heat Shrink Tubing
- MFR #Raychem® VFIT
- EIS #PH21-Raychem VFIT
- Series #Raychem® VFIT
$23.80 - $295.95
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--Products You May Also Like
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 150 ft | 0.54 Inch | Black | $ / Foot more info |
Low shrink temperature reduces installation time and the risk of damage to temperature-sensitive components. Very flexible doesn't easily wrinkle when bent. Hot stamps extremely well. Higher temperature rating, better thermal stability, and higher resistance to physical abuse than noncrosslinked materials. - Free of polybrominated biphenyls (PBBs) and polybrominated biphenyl oxides and ethers (PBBOs and PBBEs), which are classified as environmentally hazardous substances.
Features
- Low shrink temperature reduces installation time and the risk of damage to temperature-sensitive components
- Very flexible doesn't easily wrinkle when bent
- Hot stamps extremely well
- Higher temperature rating, better thermal stability, and higher resistance to physical abuse than noncrosslinked materials
- Free of polybrominated biphenyls (PBBs) and polybrominated biphenyl oxides and ethers (PBBOs and PBBEs), which are classified as environmentally hazardous substances
- Identifies or colorcodes wires, cables, terminals, and components
Applications
- Cost-Effective Choice for Many Commercial and Military Applications, Electrically Insulates and Protects In-Line Components, Disconnect Terminals, and Splices, Bundles Wires for Very Flexible Light-Duty Harnesses
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Trade Name | Raychem® |
| Series | Raychem® VFIT |
General Features
| Type | Highly Flame-Retardant |
Design & Construction
| Insulation Material | Very Flexible Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 70 °C |
| Wall Type | Single |
Performance Details
| Shrink Ratio | 2:1 |
Electrical Properties
| Voltage Rating | 600 V |
Environmental Condition
| Reflow Temperature | 90 °C |
Documents
No Documents Found