$18.64 - $309.54
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 250 ft | 1 Inch | Black | $ / Foot more info | ||
| 4 ft | 0.063 Inch | Black | $ / Foot more info | ||
| 1000 ft | 0.063 Inch | Black | $ / Foot more info | ||
| 4 ft | 0.5 Inch | Black | $ / Foot more info | ||
| 4 ft | 0.5 Inch | Clear | $ / Foot more info | ||
| 250 ft | 0.25 Inch | Black | $ / Foot more info |
RNF-100 tubing has excellent physical, chemical, and electrical properties that meet industrial and military requirements for a highly reliable, general-purpose tubing. It sets itself apart in that it offers a higher level of performance at elevated temperature, including mechanical abrasion and fluid resistance, than many heat-shrinkable polyolefin tubings available in the marketplace today. - RNF-100 tubing is a high-quality, heat-shrinkable product for a wide variety of uses. It has become the industry standard for insulation, strain relief, wire bundling, and color-coding in both commercial and military applications.
Features
- Superior abrasion and solvent resistance when compared with that of many flexible, general purpose polyolefin tubings
- Excellent physical, chemical, and electrical properties that meet or exceed industrial and military standards for highly reliable, general purpose tubing
- Flexible conforms to irregular shapes
- Wide range of sizes and colors
- Used for jacketing wire bundles and light-duty harnesses where superior abrasion resistance is a plus
- Also used to identify and colorcode electrical connections and wire bundles
- Resistant to abrasion, fluids, mechanical damage, strain
- No dripping, flowing or cracking (4 hr at 250 °C) of heat shock
- Low Temperature Flexibility: -55 °C
- Temperature Rating: -55 to 135 °C
Applications
- Designed to Provide Superior Mechanical, Thermal and Fluid-Resistance Performance in Demanding Environments
- Widely Used to Provide Insulation and Strain Relief of Wire Terminations and Connections
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Trade Name | Raychem® |
| Series | Raychem® RNF-100 |
General Features
| Type | General Purpose, Flame-Retardant |
Design & Construction
| Insulation Material | Flexible Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 121 °C |
| Wall Type | Single |
Performance Details
| Heat Aging | 168 hr |
| Heat Shock | 4 hr |
| Low Temperature Flexibility | 55 °C |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Tensile Strength | 1500 psi |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500 V/mil |
| Voltage Rating | 600 V |
Physical Properties
| Elongation | 200% |
Environmental Condition
| Reflow Temperature | 121 °C |
Documents
No Documents Found