$1,534.74 / 100Foot
Pack: 2 Spool/Carton
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack2 Spool/Carton| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 50 ft | 1.25 Inch | $ / Foot Pack: 2 Spool/Carton more info | ||
| 100 ft | 1 Inch | $ / Foot Pack: 3 Spool/Carton more info |
3M™ Heat Shrink Tubing NST has wide operating temperature range and superior mechanical properties. The tubing ist an ideal choice for jacketing cable harnesses. It's also well suited for military aircraft or vehicle applications and covering hydraulic couplings, as well as the fabrication and repair of flexible harnesses and wire bundles. Using hot stamp or print wheel methods, this tubing is easily markable. It withstands temperatures of 94 to 250 degrees F ( 70 to 121 degrees C). UL Listed, SAE AS23053/1 Class 1,2, AMS R46846 and AMS 3623 Certified.
3M™ Heat Shrink Tubing NST provides excellent cut through and abrasion resistance. It also is resistant to some solvents and fluids, including oil. When freely recovered, the tubing will shrink to 50% of its as-supplied internal diameter.
Applications
- For Applications Requiring a Tough, Highly Flexible Covering
- It Is Particularly Useful for Fabrication and Repair of Flexible Harnesses and Wire Bundles and for Covering Hydraulic Couplings
Features
- Insulation and abrasion resistant covering of wiring and cable harnesses
- Oil resistant coverings
- When freely recovered, the tubing will shrink to 50% of its as-supplied internal diameter
- The recovered wall thickness is proportional to the degree of recovery
- Non-corrosive chemical effect
- Excellent fuel and oil resistance, abrasion resistance, acids and alkalis
- Self-extinguishing
- Volume Resistivity: 10^12 Ohm-cm
- Low Temperature Flexibility: -70 °C
- Temperature rating: -70 to 121 °C
- Length: 50 ft Per Spool
- Wall Thickness: 0.087 Inch (Recovered)
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Series | NST |
General Features
| Type | Special Purpose |
Design & Construction
| Color | Black |
| Insulation Material | Modified Chlorinated Polyolefin (Neoprene) |
| Minimum Shrink Temperature | 135 °C |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Heat Aging | 4 hr |
| Low Temperature Flexibility | -70 °C |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Tensile Strength | 2100 psi |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.3 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 800 V/mil |
Physical Properties
| Elongation | 500% |
| Expandable Diameter | 1.25 Inch |
| Length | 50 ft |
| Recovered Diameter | 0.625 Inch |
| Wall Thickness | 0.087 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -70 to 121 °C |
Documents
No Documents Found