$224.07 / 100Foot
Pack: 12 Pieces/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack12 Pieces/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.25 Inch | $ / Foot Pack: 12 Pieces/Case more info | ||
| 0.187 Inch | $ / Foot Pack: 12 Pieces/Case more info | ||
| 0.75 Inch | $ / Foot Pack: 45 Pieces/Case more info |
3M™ Heat Shrink Tubing MW is color coded for quick and easy identification of the wire. It provides a skintight fit and strain relief sealing of electrical connections, wire splices and components. This heat shrinkable tubing is co extruded and cross linked to offer a meltable inner wall. When the tubing cools down, it forms an insulating barrier to chemicals and solvents. It withstands temperatures of 67 to 230 degrees F ( 55 to 110 degrees C). UL Listed, SAE SAE AS23053/4, Class 1, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Heat Shrink Tubing MW is a multiple wall tubing offering the advantage of integral, adhesive lined construction. This tubing has a 2.5:1 shrink ratio and provides insulation for 600V rated applications. Semi rigid polyolefin construction ensures moisture seal protection for automotive and marine applications.
Applications
- For Braided-Shield Pigtails, Electrical Wiring, Mechanical Assemblies, Electronic Components, Electrical Wire Splices, Breakouts, Connections, Solder Joints, Delicate Wire Terminations, End-Sealing of Electrical Cables and Rigid Tubings
Features
- Multiple wall polyolefin insulation, strain relief and sealing of electrical connections, wire splices and components
- When fully recovered, the tubing will shrink to 40% of its original diameter
- The recovered wall thickness of the tubing is proportional to the degree of recovery
- Non-corrosive chemical effect
- Non-nutrient Fungus Resistance
- No dripping, flowing or cracking (4 hr at 250 °C) of heat shock
- Volume Resistivity: 10^15 Ohm-cm
- Reflow Temperature: >80 °C
- Low Temperature Flexibility: -55 °C
- Temperature rating: -55 to 110 °C
- Wall Thickness: 0.047 Inch (Total Recovered), 0.027 Inch (Meltable Recovered)
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Series | MW |
General Features
| Type | Adhesive-Lined, Semi-Rigid |
| Shelf Life | 120 Months |
Design & Construction
| Color | Black |
| Insulation Material | Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 135 °C |
| Wall Type | Multiple |
Performance Details
| Heat Aging | 168 hr |
| Heat Shock | 4 hr |
| Low Temperature Flexibility | -55 °C |
| Shrink Ratio | 2.5:1 |
| Tensile Strength | 2200 psi |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 900 V/mil |
Physical Properties
| Elongation | 400% |
| Expandable Diameter | 0.25 Inch |
| Length | 4 ft |
| Recovered Diameter | 0.08 Inch |
| Wall Thickness | 0.047 Inch |
| Water Absorption | 0.1% |
Environmental Condition
| Reflow Temperature | 80 °C |
| Temperature Rating | -55 to 110 °C |
Documents
No Documents Found