Insultab HS-105 2:1 Highly Flame-Retardant Heat Shrink Tubing, 1/8", 1000' Per Spool, Black, MFR ID TUBEHS105.125BLK
- MFR #3001250011
- EIS #TUBEHS105.125BLK
- Series #HS-105
$20.80 / 100Foot
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 250 ft | 0.75 Inch | Black | $ / Foot more info | ||
| 1000 ft | 0.125 Inch | Black | $ / Foot more info | ||
| 1000 ft | 0.187 Inch | Black | $ / Foot more info | ||
| 100 ft | 2 Inch | Black | $ / Foot more info |
Engineered for total compatibility with PVC jacketed wire and cable. Resists many chemicals and oils, chlorine, moisture, salt water and fungus. Proprietary stabilizers provide outstanding resistance to UV light. - High gloss, matte, metallic, neon, pearlescent "designer" colors and custom color formulations are available.
Features
- Engineered for total compatibility with PVC jacketed wire and cable
- Resists many chemicals and oils, chlorine, moisture, salt water and fungus
- Proprietary stabilizers provide outstanding resistance to UV light
- High gloss, matte, metallic, neon, pearlescent "designer" colors and custom color formulations are available
- Highly engineered formulation provides superior strength - 30% stronger than polyolefin
- Volume Resistivity: 21.5 Ohm-cm x 10^12 Ohm-cm
- Temperature Rating: -20 to 105 °C
- Length: 1000 ft Per Spool
- Wall Thickness: 0.025 Inch (Recovered)
Applications
- For Use With PVC Wire and Cable, Insulation and Strain Relief of Wire Harnesses, Terminals and Wire Splices, Applications Requiring Outstanding Dielectric and Mechanical Protection Without Damage to Enclosed or Adjacent Components or Underlying Material
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Series | HS-105 |
General Features
| Type | Highly Flame-Retardant |
Design & Construction
| Color | Black |
| Insulation Material | PVC |
| Minimum Shrink Temperature | 100 °C |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Tensile Strength | 3000 psi |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.32 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 1083 V/mil |
Physical Properties
| Expandable Diameter | 0.125 Inch |
| Length | 1000 ft |
| Recovered Diameter | 0.063 Inch |
| Wall Thickness | 0.025 Inch |
| Elongation | 300% |
Documents
No Documents Found