$3.77 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 3 Inch | 0 Inch | Black | $ / Piece more info | ||
| 4 ft | 0.8 Inch | Red/Black | $ / Piece Pack: 20 Pieces/Carton more info |
3M™ Heat Shrink Cable Sleeve HDT is a s split resistant sleeve that offers reliable performance for electrical splices, connections and terminations. The factory applied, heat activated, thermoplastic sealant acts as a barrier against adverse environmental conditions. It is fast shrinking for easy handling and installation while maintaining maximum operating reliability and system protection. It withstands temperatures of 67 to 230 degrees F ( 55 to 110 degrees C). SAE AS23053/15, Class 1 Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Heat Shrink Cable Sleeve HDT is a flexible, heavy wall tubing that provides abrasion, corrosion and chemical resistance. This sleeve has a 3:1 shrink ratio and offers primary electrical insulation for 1 kV rated applications. The flame retardant polyolefin construction features a thermoplastic sealant that provides moisture seal protection.
Applications
- Can be Used as Cable Sleeve, Flame-Retardant, Polyolefin for 1 kV or Other Long Term Environmental Protection
Features
- Superior resistance to abrasion, corrosion and chemicals
- Offers reliable performance for electrical splices, connections and terminations
- This sleeve has an expanded I.D. of 1.5 in
- Withstands temperatures of -67 to 230 degrees F (-55 to 110 degrees C)
- Flame-retardant
- Trust this cable sleeve for use in temperatures ranging from -67 to 230 degrees F (-55 to 110 degrees C)
- This sleeve offers fire resistance
- ABS, SAE-AMS-DTL-23053/15, Class 1 Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant
- There are 20 sleeves in each case
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Trade Name | 3M |
| Series | HDT |
General Features
| Shelf Life | 120 Months |
| Type | Heavy-Duty, Adhesive-Lined |
Design & Construction
| Color | Black |
| Insulation Material | Cross-Linked Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 121 °C |
| Wall Type | Heavy |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Heat Aging | 7 Days |
| Heat Shock | 4 hr |
| Low Temperature Flexibility | -55 °C |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Tensile Strength | 2400 psi |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.28 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500 V/mil |
Physical Properties
| Elongation | 475% |
| Expandable Diameter | 0 Inch |
| Length | 3 Inch |
| Water Absorption | 0.02% |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -55 to 110 °C |
Documents
No Documents Found