$40.01 / Piece
Pack: 20 Pieces/Carton
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack20 Pieces/CartonProducts You May Also Like
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 3 Inch | 0 Inch | Black | $ / Piece more info | ||
| 4 ft | 0.8 Inch | Red/Black | $ / Piece Pack: 20 Pieces/Carton more info |
3M™ Heat Shrink Cable Sleeve HDT is a s split resistant sleeve that offers reliable performance for electrical splices, connections and terminations. The factory applied, heat activated, thermoplastic sealant acts as a barrier against adverse environmental conditions. It is fast shrinking for easy handling and installation while maintaining maximum operating reliability and system protection. It withstands temperatures of 67 to 230 degrees F ( 55 to 110 degrees C). SAE AS23053/15, Class 1 Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
HDT tubing comes with a factory-applied sealant. This sealant is a heat-activated thermoplastic material that remains soft and flexible over long periods under adverse environmental conditions. During heating the sealant softens, bonds to underlying surfaces and fills small voids that might be present. When cool, the sealant forms a barrier against water, moisture, dirt and other environmental contaminants.
Applications
- Can be Used as Cable Sleeve, Flame-Retardant, Polyolefin for 1 kV or Other Long Term Environmental Protection
Features
- Heavy-duty fabricated from specially formulated cross-linked polyolefin, assuring long-term environmental protection
- Highly chemical, abrasion and split resistant
- Self-extinguishing
- No dripping, flowing or cracking (4 hr at 225 °C) of heat shock
- Conductor Size: 8-1/0 AWG
- Volume Resistivity: 10^14 Ohm-cm
- Wall Thickness: 0.11 Inch (Recovered)
- Low Temperature Flexibility: -55 °C
- Temperature rating: -55 to 110 °C
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Trade Name | 3M |
| Series | HDT |
General Features
| Shelf Life | 120 Months |
| Type | Heavy-Duty, Adhesive-Lined |
Design & Construction
| Color | Red/Black |
| Insulation Material | Cross-Linked Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 121 °C |
| Wall Type | Heavy |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Heat Aging | 7 Days |
| Heat Shock | 4 hr |
| Low Temperature Flexibility | -55 °C |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Tensile Strength | 2400 psi |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.28 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500 V/Mil |
Physical Properties
| Conductor Size | 8-10 AWG |
| Elongation | 475% |
| Expandable Diameter | 0.8 Inch |
| Length | 4 ft |
| Recovered Diameter | 0.2 Inch |
| Wall Thickness | 0.11 Inch |
| Water Absorption | 0.02% |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -55 to 110 °C |
Documents
No Documents Found