$130.87 / 100Foot
Pack: 600 ft/Box
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack600 ft/Box| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 200 ft | 0.25 Inch | Black | $ / Foot Pack: 600 ft/Box more info | ||
| 500 ft | 0.125 Inch | Black | $ / Foot Pack: 1500 ft/Carton more info | ||
| 100 ft | 1 Inch | Black | $ / Foot more info | ||
| 100 ft | 2 Inch | Black | $ / Foot more info | ||
| 250 ft | 0.187 Inch | Black | $ / Foot Pack: 750 ft/Box more info | ||
| 200 ft | 0.75 Inch | Black | $ / Foot Pack: 600 ft/Box more info |
3M™ Heat Shrink Tubing FP-301VW isperfect for flame retardant applications requiring UL VW 1 and CSA OFT, fire resistant wiring. It withstands temperatures of 67 to 275 degrees F ( 55 to 135 degrees C). UL Listed, SAE AS23053/5, Class 3, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ FP-301VW Heat Shrink Tubing is a thin wall tubing that provides a balance of electrical, physical and chemical properties. This tubing has a 2:1 shrink ratio and provides insulation for 600V rated applications. It has highly flame retardant, flexible polyolefin construction for moisture seal protection.
Applications
- Ideal for Fire-Resistant Coverings of Components and Flammable Wire Assemblies
Features
- The recovered wall thickness is proportional to the degree of recovery
- When freely recovered, the tubing will shrink to 50% of its as-supplied internal diameter
- High expansion ratios available subject to factory quotation
- Non-corrosive chemical effect
- 1000 psi tensile strength and 400 V/Mil dielectric strength chemical solvent resistances
- No dripping, cracking, passes mandrel wrap test (4 hr at 250 °C) of heat shock
- Self-extinguishing
- Low Temperature Flexibility: -55 °C
- Temperature rating: -55 to 135 °C
- Length: 200 ft Per Spool
- Volume Resistivity: 10^15 Ohm-cm
- Wall Thickness: 0.03 Inch (Recovered)
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Trade Name | 3M |
| Series | FP-301VW |
General Features
| Shelf Life | 120 Months |
| Type | Highly Flame-Retardant |
Design & Construction
| Color | Black |
| Insulation Material | Flexible Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 100 °C |
| Wall Type | Single-Thin |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Heat Aging | 168 hr |
| Heat Shock | 4 hr |
| Low Temperature Flexibility | -55 °C |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Tensile Strength | 2400 psi |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.5 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 900 V/mil |
| Voltage Rating | 600 V |
Physical Properties
| Elongation | 400% |
| Expandable Diameter | 0.75 Inch |
| Length | 200 ft |
| Recovered Diameter | 0.375 Inch |
| Wall Thickness | 0.03 Inch |
| Water Absorption | 0.2% |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -55 to 135 °C |
Documents
No Documents Found