$295.20 / 100Foot
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
3M™ Heat Shrink Tubing EPS 400 is color coded for quick and easy identification of the wire. It provides a skintight fit and strain relief protection for electronic components, truck wire splices, wire bundles and harness breakouts. This flame retardant tubing has a heat shrinkable outer wall that is cross linked for abrasion resistance. The inner adhesive helps to maintain high flow and good adhesion characteristics. When the tubing cools down, it forms a permanent, water resistant barrier. It withstands temperatures of 67 to 230 degrees F ( 55 to 110 degrees C). UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Heat Shrink Tubing EPS-400 is a medium-wall, semi-rigid tubing offering the advantages of integral, adhesive-lined construction. The tubing is made from flame-retardant, flexible polyolefin with an internal layer of special thermoplastic adhesive.
Features
- When heated in excess of 121 °C (250 °F), EPS-400 tubing rapidly shrinks to a skintight fit, forcing the melted adhesive to flow and cover the substrate
- Upon cooling, the adhesive solidifies, forming a permanent, non-drying, flexible and water resistant barrier
- Adhesive reflow will occur at temperatures above 80 °C (176 °F)
- Offers protection for sealing voids in multiple wire bundles for automotive and marine applications
- Non-nutrient fungus resistance
- Non-corrosive chemical effect
- Excellent fluid resistance
- No dripping, flowing or cracking (4 hr at -55 °C) of heat shock
- Self-extinguishing
- Volume Resistivity: 10^14 Ohm-cm
- Reflow Temperature: >80 °C
- Low Temperature Flexibility: -55 °C
- Temperature rating: -55 to 110 °C
- Wall Thickness: 0.043 Inch (Total Recovered), 0.053 Inch (Meltable)
Applications
- Offers Excellent Environmental Protection for Electronic Components, Wire Splices, Wire Bundles and Harness Breakouts, Automotive, Truck and Marine Wire Splices and Harness Breakouts are also Quickly and Easily Protected from a Variety of Harsh Environments
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
Design & Construction
| Color | Black |
| Insulation Material | Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 121 °C |
| Wall Type | Dual |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Heat Aging | 168 hr |
| Heat Shock | 4 hr |
| Low Temperature Flexibility | -55 °C |
| Shrink Ratio | 4:1 |
| Tensile Strength | 1900 psi |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.25 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 700 V/mil |
Physical Properties
| Elongation | 400% |
| Expandable Diameter | 0.45 Inch |
| Length | 4 ft |
| Recovered Diameter | 0.105 Inch |
| Wall Thickness | 0.043 Inch |
| Water Absorption | 0.3% |
Environmental Condition
| Reflow Temperature | 80 °C |
| Temperature Rating | -55 to 110 °C |
Documents
No Documents Found