$58.27 / Cartridge
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 400g | Cartridge | $ / Cartridge more info | ||
| 16kg | Pail | $ / Pail |
Molykote G-4700 grease is an extreme pressure synthetic grease that combines the benefits of wide operating temperature range and broad compatibility with varied materials. It is thickened with a lithium complex and contains molybdenum sulfide as a solid lubricant. - Molykote G-4700 extreme pressure synthetic grease can be used to lubricate rolling element and plain bearings, pivot pins, cams, guides, ways, drive screws, gears, splines and other machine elements.
Features
- Wide service temperature range
- Compatible with many plastics and elastomers
- Fully synthetic base oil
- It provides low temperature torque, wear resistance
- High load capacity
Applications
For Rolling Element and Plain Bearings, Pivot Pins, Cams, Guides, Ways, Drive Screws, Gears, Splines and other Machine Elements
General Information
| Item Name | Grease |
| Trade Name | Molykote® |
| Series | G-4700 |
General Features
| Type | Extreme Pressure, Light Consistency |
| Standards | Cincinnati Machine P-64, NLGI GC-LB, NLGI Grade 2 Rated |
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 35 °C |
Design & Construction
| Base Type | Synthetic |
| Color | Dark Gray |
| Form | Semi-Solid |
Technical Details
| Flash Point | > 230 °C Closed Cup |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.87 at 25 °C |
Physical Properties
| Container Size | 400g |
| Container Type | Cartridge |
| Odor/Scent | Slight |
Documents
No Documents Found