$2,178.66 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
10 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Corrosion-resistant epoxy paint and stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 10 HP, C-Flange w/feet, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-449TC frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision
Features
- Inverter Rated (10:1 variable torque, 5:1 constant torque)
- Corrosion resistant paint
- Condensation drains with plastic plugs
- IP55 Protection - Terminal box is sealed for IP66 protection, NEMA Premium® Efficient
- Voltage rating: 208‐230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Full load ampere: 29.9 ‐ 27/13.5A at 208‐230/460V, 32/16A at 190/380V
- Locked rotor ampere: 81.0A at 460V
- Torque rating: 44.9 lb-ft (Full Load), 180 lb-ft (Locked Rotor), 270 lb-ft (Break Down)
General Information
| Item Name | General Purpose Motor with C-Face |
Design & Construction
| Frame Type | 256TC |
| KVA Code | H |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 91% |
| 1/2 Load Efficiency | 90.4% |
| 3/4 Load Efficiency | 91% |
| Torque Rating | 44.9 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 29.9 A |
| Full Load Power Factor | 76% |
| 1/2 Load Power Factor | 57% |
| HP Rating | 10 HP |
| Locked Rotor Ampere | 81 A |
| 3/4 Load Power Factor | 70% |
Physical Properties
| Dimensions | 25 Inch L x 15.2 Inch H |
| Frame Size | 256 |
| Shaft Diameter | 1.63 Inch |
| Shaft Length | 4 Inch |
| Weight | 293 lb |
Documents
No Documents Found